Utställnings/lydnads resultat/Show/obediens results:
2013 (2012)(2011)(2010)(2009)(2008) (2007)
(2006) (2005)
Förklaringar i slutet av
sidan /Explanations in the end of this page
Hund/dog
Domare/Judges
Pris
Gangsterluvans Keno Kanon
(CH Werner Wix Gangsterluva - CH Macis Zam Mont Morzy)
Keno slutade som Veteranvinnare 2013 samt som nr 5 på vinnarlistan för hanarna
2013!!! som 9-10 åring!!!
8/12 SKK Stockholm
Teixeria Luis Pinto
Exc/1 CK BIM Veteran
1/9 SKK Solvalla
Kerstin Einarsson 3 BHKL, BIR Veteran o BIS1a Veteran! Gr.Dom: Karl-Erik Johansson
18/8 Skk Eskilstuna
Arne Fors
BIM och BIR Veteran o BIS 3a Veteran Gr. Dom: Hans Almgren
17/8 Skk Norrköping
Daniel Poltri Italeien
BIM Veteran
10/8 Sshk Byske
Jari Laakso
BHKL 3a, BIR och BIS Veteran
21/7 SKK Köping
Harry Tast Fin
BIR och BIR Veteran
26/5 SKK Österbybruk
Myriam Vermeire EXC/2 CK Veteranklass
25/5 SSHK Lidköping
Stephen Green England EXC/1 CK Veteranklass och BIM Veteran
27/4 SKK Västerås
Per kristian Andersen BHKL 2a, BIM Veteran
10/3 SKK Strängnäs
Petra Junehall
BHKL 3a, BIR Veteran
16/3 SSHK Sala
Anette Edlander
BHKL 2a, BIR och BIS Veteran
Doremis Himla Sefin UWA
(Doremis Vanilla Brad - CH Doremis Ubbefin)
8/12 SKK Stockholm
Teixeria Luis Pinto
CHKL EXC
1/9 SKK Solvalla
Kerstin Einarsson
BTKL 1a o BIM
18/8 Skk Eskilstuna Arne Fors Exc/4 Ck Chkl
17/8 Skk Norrköping Daniel Poltri Italeien
1 BTKL och BIR
10/8 Sshk Byske
Nina Lönner Andersson
Chkl Exc/3 CK
26/5 SKK Österbybruk
Myriam Vermeire EXC/2
25/5 SSHK Lidköping
Lyn Brand Australien EXC/4 CK
27/4 SKK Västerås
Per kristian Andersen CHKL 2 Ck
10/3 SKK Strängnäs
Petra Junehall CHKL 3a CK
16/3 SSHK Sala
Elisabeth Janzon BTKL 1a, BIM
Gangsterluvans Sture Svartkrut
(Doremis Himla Sefin Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
1/9 SKK Solvalla
Kerstin Einarsson
Exc/2 Ökl
18/8 Skk Eskilstuna Arne Fors
Exc/4 Ökl
17/8 Skk Norrköping
Daniel Poltri Italeien
Exc Ökl
10/8 Sshk Byske
Jari Laakso
Ökl Exc
21/7 SKK Köping
Harry Tast Fin
Vg/3 ÖKL
26/5 SKK Österbybruk
Myriam Vermeire EXC/1 CK JKL, 4 BHKL Reserv Cert
25/5 SSHK Lidköping
Stephen Green England EXC/1 CK JKL
Gangsterluvans Ruter Dam
(Berntiers Lady Luck-Bernerdalens Åzzie)
18/8 Skk Eskilstuna Arne Fors
Exc/2 Ökl CK
17/8 Skk Norrköping
Daniel Poltri
Italeien
Exc/2 Ck Ökl, 3 BTKL Reserv Cert!
10/8 Skk Askersund
Hans Almgren
Exc/1 ÖKL 2 BTKL CERT!!!
28/7 SKK Ransäter
Kurt Nilsson
EXC/3 Ökl CK
21/7 SKK Köping
Harry Tast Fin EXC/3 Ökl
Gangsterluvans Tuva Toppluva
( Berntiers Lady Luck- Bernerdalens Åde Vie)
10/11 Inoff Enköping Mårtengås
2a BTKL
Högelyckes Mega
(jämthund)
(Rutskamätsen Iksu- Malmlånges Clara)
10/11 Inoff Enköping Mårtengås
BIR valp och BIG 4a
Gangsterluvans Tudor Tändhatt
( Berntiers Lady Luck- Bernerdalens Åde Vie)
10/8
Sshk Byske
Jari Laakso
Valpk 3a
Gangsterluvans Sigge Svartkrut
(Doremis Himla Sefin Uwa- Gangsterluvans Keno Kanon)
28/7 SKK Ransäter
Kurt Nilsson
Vg Ökl
Förklaring till
meriter:
HP CK Cert Such Nuch, Dkuch Nord, Intuch SV , NV |
Heders pris Tilldelas de hundar domaren anser är av certifikatskvalitet Certifikat tilldelas den bäst placerade hunden med CK som inte är Champion Svensk Utställningschampion (3 certfikat för minst 2 olika domare 1 cert efter 24 mån ålder) Norsk resp Dansk utställningschampion Nordisk (champion i tre nordiska länder) resp Internationell champion (Internationellt certifikat "Cacib" i tre olika länder) Svenk Vinnare, Norsk Vinnare ( titel som fås av vinnande hund på en speciell utställning/år) |
LpI,II,III Slch |
Lydnadsdiplom ( hunden har tävlat lydnad och erhållit 3 st 1:a pris i
resp klass) Svensk Lydnadschampion |
Explanation
merit:
Babykl= 4-6
month
Valpkl= 6-9 month
Jkl= 9-16 month junior class
Uhkl= 16-24 month intermediate class
Ökl= open class
Chkl= Champion class
Vetkl= 8 years and more, Veteran class
BHKL= The 1-5 best male dogs class
BTKL= The 1-5 best female dogs class
BIR= BOB
BIM=BOS
BIG= placement in group 2
BIS= Best in Show
HP CK Cert Such Nuch, Dkuch Nord, Intuch SV , NV |
price of
honour |
LpI,II,III Slch |
Obeadian
diploma Swedish champion in obeadian |